Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram vår & sommar 2017


Tävlings- & lägerkalender Våren 2017»  original 2017 01 09                C-utdrag tävlingskal.» 
MSSF»    Mästerskapssidan»     SSF»    ParaSport»      LiveTiming-livetiming.se

Tävlingsinfo»    Mall PM-endagars»   Mall PM övernattning»    PM-simtävling i arkivet»
Anmälningar och strykningar före tävling :
  AB_Hans Nyrén  070-554 42 20   This is a mailto link   C_Ronny Leander   070-356 44 74    D_Therese Johansson    D-sms    

   Dag  Tävling
/läger/utb.
 Plats Grupp
 /
tränare
Bokn.  läs
ansvar»
Inbj.  Anm
sen.
 PM LiveT
Rapp
-ort
STåådds
Jan SKOLSTART 10/1                  
v1 6 AndersO_Cup  Deje  ABCD    inbj anm

 PM-SSS

startl  rapp ST170110s16
v2 lö14 Funktionärskurs  Karlstad      inbj 6/1         
v3 22 MOELVENcup
 Säffle ABCD    inbj anm  PM-arr LiveTimingst

 rapp

 ST170126s18
v4 28-29 GP 50m Malmö A kval   Daniels-n  inbj anm

 PM-arr     PMsss

LiveTimingst  rapp ST170204s10
  28-29 UGP1 Borlänge ABC  Borén  inbj anm

PMsss
PM-arr

LiveTimingst  rapp ST170204s10
Feb                    
     
v5 3-5 NUSS ä 14oä Jönköping  AB  Kuijpers inbj anm
 ingen
delt
LiveTimingst  ---  ---
  4-5 NUSS y 13oy Borås ABC  Orban

inbj
 delt2

anm
  delt

 PMsss  
 PMarr

LiveTimingst  rapp  ST170209s15
 v6 10-12 SUM-SIMläger Örebro kvali-
ficerade
 MSSF inbj ingen
     ---  ---
  11-12  MalmöOpen  Malmö Ludvig Tobias
 Klasson inbj Tobias
  LiveTiming  rapp  ST170216s14
  11-12  SA gul  Säffle      inbj        rapp  ---
  12 Utmanaren51  Säffle BCDS            rapp  ST170218s7
v7 19 MalsjöCup  Grums CD    inbj delt
  startl  rapp  ST170228s15
 v8 25-26 FaluSkinsGames  Falun  C Weghammar
 inbj   anm  PMarr  
PMsss
LiveTimingst  rapp  ST170225s15
Mar v9 SPORTLOV                   
 v9 4-5 Skomakardopp Kumla  ABC  BruceHolm  inbj  anm  PMarr
PMsss
LiveTimingst  rapp  ---
v10 10-12 World Para Swimming
World Series
Köpenh. Ludvig  landslaget

inbj
  gren

 

     rapp ST170315s17
  11-12  UGP2  Eskilstuna           LiveTiming  rapp ST170321s21
v11 lö18 Bästa 234an Säffle   ST170311s17
se  startsidan ST170218s7   ST170323s17
  18-19 SA blå
Säffle       inbj  fullt        
v12 25-26 V-s Meet 50m Västerås  AB  Edberg/J  inbj  anm2
  delt

PMsss

LiveTimingst  rapp ST170330s17
Apr v16 PÅSKLOV
                
v13                      
v14 8-9 Falkenberg race  Falkenb.  Tobias    inbj  2-6-15
28-31-34
 PMarr LiveTimingst  rapp ST170418s16
  8-11 SwimOpen Stockh.  A kval/N  Daniels-n 
 inbj anm  PMsss LiveTimingst rapp  ST170418s16
  9 Utmanaren52 Säffle

BCDS

se startsidan  
    rapp  ST170418s16
v15 16 påskdagen
 

 

             
v16 23                    #faf0e6
v17 28-30 Ullbergstrofén Göteborg  AB/N  Kuijpers inbj

 anm3   delt

PMsss

 LiveTimingst  rapp  ST170506s7
  28/4-1/5 Wermlandsläger
Älvdalen BC  Leander  intresse
anmält
 anm

PMsss

   rapp  --
Maj
v21 KrHd 25   skollov 24-28/5                
v18 lö 6 VÅRSIMIAD  Karlskoga 13oy
ABCD
   inbj

anm   delt

arrPM

LiveTimingst  rapp ST170513s16
v19 12-14 Open Belgian
Championships
Antwerpen

SM-JSM
kval+styr

 MSSF

 inbj
 gren

 Petra      rapp  ST170518s18
   8-19 Höghöjdsläger Sierra Nevada

Ludvig

 landslag            
   13-14  para-RM Sundsvall  Tobias   inbj  anm   delt  sjuk   LiveTimingst  ---  ---
   sö14 Simiad-läger13oy Karlskoga  7 delt
 MSSF  inbj  ingen      ---  ---
v20 19-21 Filbyter Cup 50m
Linköping AB/N  Lithner  inbj  anm

  PMsss

LiveTimingst  rapp  ST170528s6
v21 to25  Deje Cup
Deje
C
   inbj   anm

 PMsss

LiveTimingst  rapp  ST170530s14
  27-28 VÅRSIMIAD Fi Ludvika kvalade
ABCD
 Halldan   delt

  PMsss

LiveTimingst  rapp  ST170608s21
Juni   Skollov 5/6  SKOLSLUT 16/6                
v22 2-4 Speedo Open 50m
Mölndal AB  Lithner  inbj

 anm
alla strukna

--- LiveTimingst  ---  ----
v23 10-11 DM/JDM  50m
Uppsala  kval /N
 Rogne  inbj

 anm     delt

PM-arr   PMsss?  Funk!

LiveTimingst  rapp  ST170617s17
v24 17-18 Lane4Cup 50m
Mariestad BC  Locken  inbj  anm  PMarr
 
PMsss?
 startl  rapp  ST170622s22
  16-24 Långbaneläger Torremolinos      A/N         PM-resa      
v25 25  midsommar                  
Juli  Mästerskapssidan»               
v26 30/6-2/7               LiveTiming     
v26-27 30/6-4/7 SM/para_
SM/JSM
50m
Borås  kval /N  Daniels_n  inbj anm

 PMarr   PMsss

LiveTimingst  rapp  ST170706d2s17
v27 1-9 Vansbrosimn Vansbro                
v28  12-16 SUM-SIM 50m Malmö  kval  /N
 Lithner  inbj  anm  PMarr LiveTimingst   rapp  ST170720d2s19

Kvaltider»        N= Nils        e = efteranmälning   S= Simlinjen     SA= Simlinjeassistent
*  I Tävlingsprogrammet sättes i efterhand andra tävlingar in, där någon simmare representerar klubben, såsom  landslagsuttagningar och enskilda önskemål. Det är och har alltid varit klubbens policy att klubben anmäler och betalar startavgifter till annan tävling, allt övrigt sköts och betalas dock av den tävlande. Här finns ingen utsedd bokningsansvarig.

Inbjudningar Parasim:  http://www.parasport.se/Idrotter/Simning/Tavling/tavlingsinbjudningar/

Uppdaterad: 23 SEP 2017 23:02
Skribent: GF

Postadress:
Säffle SS - Simidrott
Brosäter Ekåsen
66192 Säffle

Kontakt:
Tel: 070-2213441
E-post: This is a mailto link

Se all info