Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram våren 2019


SSS Tävlingskalender -19v  original för utskrift våren 2019»    
Vissa tävlingar har åldersgränser eller tidskrav så grupperna som anges nedan ska ses som målgrupp snarare än garanti för att hela den gruppen kommer att delta på en viss tävling.
 
   Mästerskapssidan»     SSF»      LiveTiming- livetiming.se -kolla Filarkivet

Tävlingsinfo»    Mall PM-endagars»   Mall PM övernattning»    PM i arkivet» 
Anmälningar/strykningar före tävling: ABThis is a mailto link   C_Ronny Leander 070-356 44 74

   Dag  Tävling
/läger/utb.
 Plats Grupp Åld/
Kval
Bokn.
ansvar»
Inbj.  Anm
sen.
 PM Live Timing Rapp
-ort
STåådds
inloggad
v1  6/1  AOC  Deje  ABC  alla åld.         LiveTiming rapp   ST190112
v2   Simlinjestart 13/1                    
v3                        
 v4  26-27  GP  Malmö  A   kvaltid Daniels/J inbj    PMsss LiveTimingst    
   26-27  UGP 2  Karlstad  AB f.02-06   inbj  delt  arrPM LiveTimingst    
Feb                        
 v5  1-3/2  NUSS ä Borås  AB f.99-05  Orban  inbj  anm
  delt 
arrPM 
 PMsss
LiveTimingst    
  2-3/2   NUSS y Västerås  BC f.06
o.sen
Leander  inbj  anm
  delt
  LiveTimingst    
 v6  9-10/2  MalmöOpen  Malmö  para      inbj  Tobias   LiveTimingst    
 v7  17/2 Utmanaren59  Säffle  CS till pokal3  se startsidan  inbj»  
       
v8 23/2 Borås Speedo  Meet Daniel                
   24/2  BäckersCup  Grums  ABC  alla    inbj delt
 PMsss
 PM arr
LiveTimingst    
Mars       v9 Sportlov               
     
 v9  2-3                 LiveTiming    
 v10  9-10  UGP3 50m  Eskilstuna  ABC   f.01-06 Halldan   inbj  anm  
 delt
 PMsss LiveTimingst    
 v11  lö16  Bästa 234an  Säffle   se start -sidan       LiveTiming    
v12   24                 LiveTiming  
 
v13  30 US-cupen

Uddevalla

 C f.05o sen    inbj  anm  PMsss LiveTiming    
  30-31 VästeråsMeet 
50m

 Västerås

 AB
 alla  Bruce
    Holm
 inbj

 anm  
 delt

 PMsss   
  deltSSS

LiveTimingst    
April   Simlinjeslut 7/4                    
 v14   7  Utmanaren60  Säffle  CS      inbj  31/3   LiveTiming    
   6 el.7 Simiaden-
läger MSSF
    BC  uttagna f.06-         LiveTiming    
 v15 12-15  SwimOpen 50m Stockholm  A  kvaltid  Lithner  inbj anm
  LiveTimingst    
  13-14 Falkenberg
Race 50m
Falkenberg Tobias      inbj  anm    LiveTiming    
 v16                        
 v17 25-28  World Series  Glasgow  Ludvig, Tobias  landslag   inbj          
   28  Fremek Open  Säffle  ABC      inbj  anm
  LiveTiming    
Maj    
               
 v18 lö 4   VÅRSIMIAD  Örebro  BC f.06osen   inbj   anm  
LiveTiming    
 v19                        
 v20                        
 v21                        
 v22  30  Deje Cup  Deje  ABC  alla åld         LiveTiming    
  1-2/6 DM/JDM 50m Eskilstuna  AB kvaltid Koivum.  inbj  10/5   LiveTiming    
 Juni                        
 v23  8-9  ArenaDaloc
Cup 50m
Mariestad  ABC alla åld. Wegh.            
 v24                        
 v25                        
 v26  28/6-2/7  SM/JSM &
 Para-SM 50m
 Malmö  A kvaltid
Mästersk
Klasson       LiveTiming    
 Juli                      #fcf4ff   #faf0e6
 v27  5-7 LHGames 50m Landskrona  AB  alla åld.         LiveTiming    
 v28 10-14 SUM-SIM50m Norrköping  AB
kvaltid
Mästersk
Lithner       LiveTiming    
 v29                        
 v30                        
v31 29/7-4/8 VM  50m
i parasimning
Kuching
Malaysia
  landslag              

   Kvaltider»        N= Nils      S= Simlinjen

 *  I Tävlingsprogrammet sättes i efterhand andra tävlingar in, där någon simmare representerar klubben, som landslagsuttagningar och enskilda önskemål. Det är och har alltid varit klubbens policy att klubben anmäler och betalar startavgifter till annan tävling, allt övrigt sköts och betalas dock av den tävlande. Här finns ingen utsedd bokningsansvarig. 

Uppdaterad: 26 FEB 2019 18:48 Skribent: GF

Postadress:
Säffle SS - Simidrott
Noltorps Gård
66191 Säffle

Kontakt:
Tel: 0702213441
E-post: This is a mailto link

Se all info