Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2014


Välj tävling under KATEGORI och klicka på VÄLJ

140105 AB-gänget på AOCup MB b Malin Borén
140105 Autograf av Anders Olsson JonathanA JacobE CJ b Carina Johansson
140105 Dubbelseger till Säffle på 400m frisim JuliaM PetraJ GF b GF
140105 Några CD-kilar MB b Malin Borén
140105 Ramsan MB b Malin Borén
140105 Sex guld på 400fr b
140105 Sex guld på 400fr. Främre r F11-13 CarolineA F10oy IdaL P10oy ErikM Bakre r P13oä IvoK F13oä PetraJ S10 LudvigN GF
140125 Deltagarna UPG1_SUSS KD
140201 ElinT JuliaM IvoK TJ b Mellan loppen Therese Johansson
140201 LudvigN IvoK AntonK TJ b Mellan loppen Therese Johansson
140202 Anders Holmerts med DanielL JonathanA IdaL CarolinA på NUSSy GF b
140202 Ida A IdaL JonathanA spelar UNO FG b
140202 Jonathan i en av sina 9 starter GF b Jonathan i en av sina 9 starter GF
140202 Nils L på läktaren TJ b Mellan loppen Therese Johansson
140208 Ludvig Nyren fr RL b Roger Lindberg
140208 TobiasK LudvigN HN
140209 Pokaltagarna JonathanA MadeleineO DanielT ME b Madeleine Engström
140223 F9oy 50br 1a LinnéaBr-H SSS 2a AmandaJ DSS 3a TildeH SSS KBr-H
140223 Tripplar på bröst- och ryggsim 1a ErikM 2a AdamF 3a TimW FM b Farit Mulikov
140223 delt ToLuRent FM b
140223 delt ToLuRent GF b
140223 delt ToLuRent2 GF b
140223 Guld till Daniel Thörner FM b Farit Mulikov
140223 Guld till Daniel Thörner FM bb Farit Mulikov
140223 säfflefolk på läktaren GF b
140223 ToLuRent medalj
140301 Dubbelseger gm JuliaM och ElinT MB b Malin Borén
140301 Säffledeltagarna hoppar i plurret MB b Malin Borén
140301 Melodifestivalen på surfplatta MB b Malin Borén
140301 SSS deltagare Skomakard ElinT AntoK JuliaM CarolineA IvoK MB Malin Borén
140301 säfflefolk på läktaren MB b Malin Borén
140301 undervatten IvoK JuliaM AntonK CarolineA MB b Malin Borén
140308 Julia på prispallen b Picasa
140308 UGP2 medalj
140308 UGP2-medaljörer KD b
140308 UPG2_EkKylCup delt KD b
140322 Bästa 2an GH b Gordon Holm
140322 Bästa 3an Lugnadal HJ H. Johansson
140322 Bästa Fyran GF b GF
140322 Diplomskrivarna-prisytdelarna ET CA MW EJ b GF
140322 fulsatt läktare GF b
140322 Nysäters simmare inför start b
140322 Prisbord Bästa 234an GF
140323 Damer öp 400fr PetraJ ElinT JuliaM ME b Madeleine Engström
140323 6x50fr-ben 1a SSS lag1 2a Solsta 3a SSS lag2 Foto GF b GF
140323 Dubbelseger i lagkappen GF b
140323 F10oy 1a IdaL GH b Gordon Holm
140323 F11-12 100br 2a LouiseO 1a IdaLindahl ASS 3a LinnéaW GH b Gordon Holm
140323 medalj Moelven
140323 P10oy 50ry JesperA ErikM DanielT ME b Madeleine Engström
140323 P15oä 100fj 100ry AntonK IvoK ME bb Madeleine Engström
140406 Pokaltagare Utm40 NathalieM IdaL DanielT GF b GF
140406 Pokaltagare Utm40 NathalieM IdaL DanielT GF bb GF
140406 Västerås Meet deltagare SSS KD b Katarina Danielsson
140424 Ludvig Nyrén 200fr försök RL b Roger Lindberg
140424 Ludvig nöjd efter svenskt rekord 200fr RL b Ludvig nöjd efter svenskt rekord 200m frisim Roger Lindberg
140427 Lunchpaus SSS GF b GF
140427 100me P10oy Trippel SSS 1a ErikM 2a DanielT 3a AdamF GF b GF
140427 4x50fr 1a lag P11oy SSS 2a lagP12-13 SSS 3a lagF11oy GF b GF
140427 4x50me P11oy ErikM JonathanA DanielT JacobE GF b GF
140427 medaljskörd JonathanA ErikM IdaL GF bbb
140511 Jesper o Caroline Andersson, SSS, Cecilia o Felicia Lindahl , Simon Clarito ,SKS b Säffles finaldeltagare Jesper och Caroline Andersson med SK Solstas Cecilia och Felicia Lindahl samt Simon Clarito. Malin Borén
140524 Medaljörer Speedo Open CarlR ElinT KD b Katarina Danielsson
140524 SSS deltagare SpeedOpen KD b Katarina Danielsson
140525 Bamseskutt gruppbild b GF
140525 Dubbelseger AdamF ErikM b GF
140525 På väg tii prispallen Mickelina alias Maja Palmqvist ErikM AdamF GF b
140525 Samling före ramsan ME b
140525 TimW gratulerar EmilE ME b
140529 Deltagare Dejecup GF b GF
140529 Dubbelseger 4x50fr GF b GF
140529 Medalj
140531 Framgångsrika deltagare ET TJ AK CA PJ fotoKD b Framgångsrika deltagare i UGP3 (50m) Elin,Therese, Anton, Caroline och Petra katarina Danielsson
140531 SUM-SIM-kvalade PetraJ ElinT KD b SUM-SIM-kvalade Petra och Elin. I bakgrunden syns Parkenbadets 50m-bassäng. Katarina Danielsson
140531 UGP3 medalj
140607 400fr 1a Petra Johansson SSS, 2a Elin Berggren, Västerås, 3a Elin Thörner SSS KD b Petra Johansson blev distriktmästare på 400m frimsim. Elin Thörner blev bronsmedaljör. Tvåa var Elin Beggren, VSS Katarina Danielsson
140607 50fj P11oy 1a Jonathan Andersson SSS 2a 3a Jacob Edberg SSS bb Lane4 Cup 50fj P11oy 1aJonathan Andersson SSS 2a Noah Emanuelsson, Alingsås,3a Jacob Edberg SSS Carina Johansson
140607 delt sö Lane4 CJ b
140607 DM-JDM delt KD b DM-deltagarna JuliaM, ThereseJ, PetraJ, CarlR, IvoK, ElinT, AntonK Katarina Danielsson
140607 DM-JDM delt KD bb Säffles DM-deltagare Julia, Therese, Petra, Carl, Ivo, Elin och Anton K. Danielsson
140607 DM-JDM medalj
140628 Elin lyssnar Nils instruktion TJ b Elin lyssnar på Nils instruktioner Therese Johansson
140628 ElinT tränare NilsL PetraJ TJ c Elin, tränare Nils och Petra representerade SSS på SUM-SIM_50m i Malmö Therese Johansson
140628 Nils instruerar om fjärilsim TJ b Nils instruerar Therese Johansson
140719 Älvsim 2800m 2a SimonW SASS Älvsimmet, 2800m, Sollefteå Sollefteå ASS
140719 Älvsimmet SASS Älvsimmet, Ångermannasimmet 2800m, Sollefteå Sollefteå ASS
1408 Simon W Anton Bj-T H_E Teuscher b En av flera dueller mellan Anton Björck-Teuscher(grön), KSS, och Simon Wanna (gul) Hans Erik Teuscher
140802 Simon vid en av slussarna TW b Simon på väg upp vid en av slussarna Tony Wanna
140810 Ludvig Nyrén Roger Lindberg
140810 Ludvig Nyrén RL Ludvig klarde kvaltiden till VM på 400m frisim Roger Lindberg
140816 Prispallen på 2500m. Fr v. Mike Thorén, Simon Wanna & Oskar Nordstrand. ev.SSF Prispallen på 2500m. Fr v. Mike Thorén, Simon Wanna & Oskar Nordstrand SSF? Facebook
140920 Deltagare Wadköpingsdopp KDb Katarina Danielsson
140921 50ry P10-11 1a AxelT KSS 2a DanielTh SSS GF b GF
140921 50ry P10-11 1a AxelT KSS 2a DanielTh SSS 3a AxelH KSS GF b GF
140921 Deltagerna PicassoCup GH b Gordon Holm
140921 medaljörerna AdamF LinneaBr-H ErikM DanielTh GF b GF
141005 Pokaltagare Utm41 b GF
141005 prisbordet pokaler 1-3 b GF
141011 200ry F13oy 3a CarolineA F16-18 2a JuliaM MB b Malin Borén
141011 medalj
141011 Medalj
141011 UGP4 medaljörer KD bb Katarina Danielsson
141025 DM_JDM medalj
141026 Rekordsgänget AntonK LudvigN JuliaM ThereseJ ElinT CarlR PetraJ KD b Katarina Danielsson
141102 LudvigN TobiasK ParaGames 3 HN Hans Nyrén
141108 Medaljörer SUM-SIMreg ThereseJ ElinTh KD 1b Katarina Danielsson
141108 SUM-SIMreg delt KD2b Katarina Danielsson
141109 4x50fr 10oä 1a Säffle SS b GF
141109 4x50fr 9oy 1a SäffleSS lag3 2a SäffleSS lag4 GF b GF
141109 Elin efter 400fr mästerskapssidan Mästerskapssidan
141109 En trippel 50fr P10 1a DanilelT 2a JesperA 3a AlexanderO GF b GF
141109 Höstdopp delt GF b
141109 Höstdopp medalj
141123 14x50fr o me 1a F10oy- lag2 GF b
141123 2tripplar 50ry 100me P10oy 1a ErikM, 2a AdamF 3a TimW Prisurd IvoK GF b
141123 Cafeterian Ida Kversjöli Annika o Elin Thörner GF b
141123 Carl Rogne SM-JSM Vitalik Gaponov
141123 F10oy 4x25fr 1a Lindesbergs lag, 3a SSS nya lag SigneW FilippaB dold HannaW EbbaL GH b
141123 Fullsatt Höstsimiaden GF b
141123 Höstsimiaden HåkanJ ElmerO PetraO GF b
141123 Inmarsch TildeH FatimaV-J GF b
141123 Medleylagen 1a SSS_ F10oy lag2 1aSSS_ P10oy 3a F10oy lag1 GF b
141123Höstsimiaden medalj
141205 insim SUM-SIM riks Insim SUM-SIM Riksfinal i Helsingborg
141207 50br F9oy 1a AmandaJ DSS 2a MirandaW KSS 3a LinnéaBr-H SSS GH b Gordon Holm
141207 50br o 50fr P9oy 1a ErikM SSS 2a AdamF SSS 3a EmilG GSS GH b Gordon Holm
141207 50ry F10-11 1a IdaL SSS 2a MagdalenaH HK 3a EliseT LSS GH b Gordon Holm
141207 50ry P10-11 1a JacobE SSS 2a LudvigM KSS 3a EliasS KSS b 50m Ryggsim P10-11 Jacob Edberg, SSS, segrade före Ludvig Mathisen och Elias Sjölander, båda KSS Gordon Holm
141214 50fr H 1a IvoK 2a AntonK 3a LudvigN GF bb GF
141214 D 100me 1a PetraJ 2a JuliaM 3a ThereseJ GF b GF
141214 F50fr 1a IdaL 2a LouiseO 3a LinnéaBr-H GF b GF
141214 H 50br 1a AntonK 2a DanielL 3a TobiasK GF b GF
141214 Klubbmästarna 2014 Främst DanielL JonathanA, Bakre r AntonK, IvoK, PetraJ, FranB,JuliaM, IdaL GF b Klubbmästarna 2014 Främst Daniel, Jonathan, Bakre r Anton, Ivo, Petra, Frans,Julia, Ida GF
141214 Lucia, Nora Myrén, på isflaket M b Myrén-Westlind
141214 Lussekläder i bassängen Julia o Erok M GF b GF
141214 lussekläder på isfak GF bb GF
141214 Masters 50fr 1a FransB 2a ConnyG 3a Göran Westerlind GF b GF
141214 P50fr 1a JonathanA 2a JacobE 3a ErikM GF b GF
141214 Plakettfördelning KM
141214 Pokaltagarna Utm42 GF b ph GF
141214 Segrare på Familjelagkappen Petra, Therese, Christer Johansson GF b GF
20140607Lane4cup deltagarna lörd b Lördagsgänget på Lane4 Cup Carina Johansson
20140705 Carl startar på bana 3 på 800m frisim DR bb Carl startar på 800m frisim på bana 3 från höger i Alidebergsbadet (50m) i Borås Dag Rogne
Bamse-14 medalj - poäng
Eindhovens simarena Pieter van den Hoogenband Zwemstadion, Eindhoven fr EM:s tävlingssida
Ludvig Nyrén slog 2 sv.rekord & Petra Johansson klarade 2 Sum-Sim-kval Katarina Danielsson
Ludvig_Nyr-n_400_fritt_finalen_EM RL a Ludvig under 400fr finalen på EM Roger Lindberg
Nöjda deltagare i NUSSä KD
Tränare 140628 Nils på SUM-SIM i Malmö Tränare Nils på Sum-Sim i Malmö juni 2014 Therese Johansson
UPG1 medalj
Wasasim-14 medalj



HÄR»  kan du bli  medlem och boka plats på våra aktiviteter. 
Boka köplats om fullt! Ledare sökes»
Minisim  Simskola Simschema»
öppen  för bokning 
 
      This is a mailto link
Tekniksim
 
      This is a mailto link
Vattengympa 
öppen för bokning

Parasim 
      
This is a mailto link
Masters 
öppen för bokning

           Välkommen!
 
  För mer info klicka på
logo   
 
Klubbklädessidan» 

Handlar du på   stadiumSvart.png kan både du och Säffle Simsällskap få bonus eller brukar du köpa t.ex. bingolotter? Tack för att du då väljer att stötta Säffle Simsällskap - det är gratis! Läs hur du gör»

Köp BINGOLOTTER digitalt här ovan

Säffle SS´Sponsorer
Bli SPONSOR -
kontakta This is a mailto link
10 sponsorer förlorades pga att de ej fick exponeras i nya simhallen, vilket utlovats!

Spela BINGO här»

Susnet »

Besökare idag: 

Besökare sedan 2004:

Postadress:
Säffle SS - Simidrott
Brosäter Ekåsen
66192 Säffle

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info