Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram vår/sommar 2016


SSS Tävlingskalender 16v original för utskrift»  

Vissa tävlingar har åldersgränser eller tidskrav så grupperna som anges nedan ska ses som målgrupp snarare än garanti för att hela den gruppen kommer att delta på en viss tävling.

 
    www.livetiming.se     Mästerskapssidan»     SSF»   ParaSport»

Tävlingsinfo»    Mall PM-Simtävling»     Arkiv/Dokument/PM-simtävling»   

Anmälareär Hans Nyrén  070-554 42 20       This is a mailto link            

Mån
Jan
 Dag  Tävling
/läger/utb.
 Plats Grupp
 
Bokn.
ansvar
Inbj.  Anm
sen.
 PM LiveT.
Startl.
Rapp
-ort
STåådds_
v1  5-6 AOlssonCup  Deje ABCD   inbj

anm+e

 PM delt

startl  rapp ST160112s18
v2 17               Prio 1) STORA bokstäver  2) fet stil  3) icke-fet stil    
v3 24                    
v4 30-31  UGP1  Borlänge ABC*  Kuijp. delt inbj

 anm

PM-arr

LiveT

rapp ST160204s15
  30-31  GP1 MalmöKK  kval K.Dan. delt inbj  anm

  PM-SSS

LiveT  rapp ST160204s15
  29-31 Skagerrak Swim Kistiansand  Ludvig landslaget    anm   se länkar   L.sjuk
Feb         http://livetiming.medley.no/lt/?stevnenr=2084      
    http://ltmobil.medley.no/stevne.aspx?stevnenr=2084
   
     seLiveT-arkiv
   
v5 5-7  NUSS ä  Linköping   Thörn. delt inbj

 anm

 PM-SSS   LiveT rapp ST160216s15
  6-7  NUSS y  Örebro   Lithn. delt
inbj

 anm   

PM-SSS

  LiveT rapp ST160213s7
v6  13-14  MalmöOpen  Malmö PS Tobias Ludvig Nyrén inbj anm    startl rapp ST160216s14
  12-14 SUM-SIMläger  Örebro  Ivo   inbj  anm MSSF      
   14 Utmanaren47  Säffle  CDS  se start- sida 7/2     rapp ST160223s18
v7 21 ToLuRent  Grums  CD    inbj   anm  PM-SSS   startl rapp ST160225s19
v8 28                    
Mar    v9 SPORTLOV                  
v9 5-6

Skomakardopp

Hallsberg AB Borén  inbj ingen        
  5 Magplasket Lysekil CD Leander  inbj anm 

 PM-SSS

 LiveT rapp  ST160208s19
v10 12-13 UGP2 Eskilstuna ABC* Olsson/An inbj

anm
_delt

 PM-SSS?

 LiveT/startl rapp  ST160317s7
v11 lö19 Simiadenläger MSSF      inbj 7/3  PM-arr      MSSF
  lö19 Bästa 2,3,4an Säffle      inbj 12/3    ST160208s19 rapp ST160322s19-21
v12 28  PÅSK                  
Apr     v13 PÅSKLOV  *Caixa Loterias Brazilian Swimmning Open Championships  
v13 30/3-2/4 Swim Open  Stockh. kval K.Daniels inbj  anm
delt
 PM-SSS  LiveT/startl rapp  ST160405s17
   3 Moelven Cup Säffle  ABCD   inbj  anm5   LiveT rapp ST160403s13-15
v14  lö 9  US-cupen Uddevalla  CD   inbj  anm

 PM-SSS

   LiveTiming logo rapp ST20160414s1_19
   9-10 V-s Meet_50m Västerås  AB Kuijpers inbj

 anm 
delt

 PM-SSS

LiveT

rapp  ST160416s16
v15  17 Utmanaren48 Säffle  CDS   inbj 10/4  se start- sidan  rapp  ST160415s15
v16 22-24 * Test Event 
 Rio Ludvig kvalade i landslaget 50fr 100fr 400fr 100ry 100fj 200me
  rapp ST160423s18
  lö 23 VÅRSIMIAD_
Försök 13oy
Kristineh.   13oy   inbj

anm
_delt

  PM-SSS

LiveTiming rapp ST160423s18
v17 29/4-1/5 Werml-läger
Älvdalen    WSF    C-gr

 W-info2     W-info3

 PM-SSS    
 Maj     SKOLLOV to  * 1-7/5 IPC Swimming European Open Championships 100fr 400fr 100fj  
v18 1-7/5 * IPC.Funchal Madeira Ludvig  landslaget         rapp  ST160510s1_16_19
   to5 Dejecupen Deje AB CD   inbj anm   PM-SSS LiveTiming rapp  
    7-8 VÅRSIMIAD
Final
Karlskoga kval Lithner  inbj delt PM-SSS LiveTiming rapp  
v19  15                    
v20  21-22 Para-SM_50m Sundsvall Tobias, Ludvig Klasson inbj anm PM-arr LiveTiming  rapp  
v21 27-29 *Op Belgian Sw Champ Antwerpen Petra
Carl
MSSF inbj anm

reseinfo

  PM-MSSF

 startl m.m  rapp  
v21 27-29  Filbyter Cup  Linköping  AB Thörner  inbj anm  PM-SSS  LiveTimingstartl  rapp  ST160507s15
Jun  10/6  SKOLSLUT  * 26-29/5 OpBelgian Swimming Championships        
v22  4-5 UGP3_50m Eskilstuna  ABC* Edberg  inbj anm

 PM-SSS
PM-arr parkering

 LiveTimingstartl  rapp  
   4-5 Lane4cup_50m Mariestad  CD tränarna  inbj anm

 PM-SSS?

 startl  rapp  ST160614s19
  4-5 Special Olympics SpecialOlympics
MASS

Tobias

          rapp ST160616s18
v23  11-12 DM/JDM_50m Köping  kval Borén inbj

anm

 delt

  LiveTimingstarl  rapp  ST160616s18
v24  19                    
v25 17-19  Midsommar         delt se filarkiv  PM- arr se filarkiv   se
filarkiv
   
v26 29-3/7  SUM-SIM_50m  Linköping  kval de kvalade inbj anm   LiveTimingstartl  rapp  
Juli                        
v27  6-10 SM/JSM_50m Norrköping  kval K.Danielss inbj anm

  PM-SSS     PM-arr

 LiveTimingstartl    
   8-10 NUSSäoy_50m   Borås  ABCövr  utses sen. inbj  anm2

 PMarr   
   PM-SSS

 LiveTimingstartl
   3-10 Vansbro-
simningen
Vansbro                
                       #faf0e6

                             Kvaltider»            N= Nils            ABC* = AB + C pokal3-nivå      e = efteranmälning

 

*  I Tävlingsprogrammet sättes i efterhand andra tävlingar in, där någon simmare representerar klubben, som landslagsuttagningar och enskilda önskemål. Det är och har alltid varit klubbens policy att klubben anmäler och betalar startavgifter till annan tävling, allt övrigt sköts och betalas dock av den tävlande. Här finns ingen utsedd bokningsansvarig. 

Uppdaterad: 17 FEB 2017 12:11 Skribent: GF

Postadress:
Säffle SS - Simidrott
Noltorps Gård
66191 Säffle

Kontakt:
Tel: 0702213441
E-post: This is a mailto link

Se all info

xxxxxxxx