Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram vår & sommar 2018


SSS Tävlingskalender 2018  original för utskrift 18v»     och  original för utskrift hösten-18»
Vissa tävlingar har åldersgränser eller tidskrav så grupperna som anges nedan ska ses som målgrupp snarare än garanti för att hela den gruppen kommer att delta på en viss tävling.
 
    Mästerskapssidan»     SSF»    ParaSport»   LiveTiming- livetiming.se -kolla Filarkivet

Tävlingsinfo»    Mall PM-endagars»   Mall PM övernattning»    PM-simtävling i arkivet» 
Anmälningar och strykningar före tävling: AB_Hans Nyrén  070-554 42 20   This is a mailto link   C_Ronny Leander   070-356 44 74    D_Therese Johansson  D-sms

   Dag  Tävling
/läger/utb.
 Plats Grupp
 /
tränare
Bokn.  läs
ansvar»
Inbj.  Anm
sen.
 PM LiveT
Rapp
-ort
STåådds
Jan SKOLSTART 10/1 Saknas: MSSFs SUM-SIM & Simiadenläger, Utomlandstävling
Paralandslagets tävlings- & lägerplanering               Obs! UGP 13-18år (vår)
v1 6 AndersO_Cup  Deje  ABCD   inbj anm   LiveTiming    
v2 14                    
v3 21                    
v4 27-28 GP 50m Malmö A kval  Kuijpers  inbj

anm
 delt

 arrPM 
 PMsss

LiveTimingst  rapp  -----
  27-28 UGP2   13-18år
Kristinehamn ABC Halldan  inbj

anm   delt

 arrPM     PMsss

LiveTimingst  rapp  
Feb                          
v5 2-4 NUSS ä 14-20år Örebro  AB Lithner inbj

 anm
  delt

 arrPM 
 PMsss
LiveTimingst  rapp  
  3-4 NUSS y  13oy Västerås ABC Bruce-Holm

inbj

 anm  delt

arrPM
 PMsss

LiveTimingst  rapp  
 v6 10-11  MalmöOpen  Malmö parasim
Klasson inbj Tobias   LiveTimingst  rapp  ST180215d2s17
  11 Utmanaren55  Säffle BCD S   inbj        rapp  ST180215d2s17
v7 18

MalsjöCup 0-17+

 Grums B(C)D   INSTÄLLD          
 v8 24-25 FaluSkinsGames  Falun  C Leander  inbj anm  PMsss  LiveTiming  rapp  
Mar v9 SPORTLOV                   
 v9 2-4 ParaWorld Series  Köpenh.  Ludvig  Landslag            
 v10 10-11  UGP350m 13-18år Eskilstuna ABC  Orban  inbj  anm
 delt
 PMsss LiveTimingst    
v11 lö17 Bästa 2,3,4an Säffle     inbj 1/3      
v12 24-25 V-s Meet  50m Västerås  AB  Andersson
/Borén
 inbj delt  arrPM
  PMsss
 LiveTimingst    
v13                      
Apr v14 PÅSKLOV
                
v13  1  Påskdagen                  
v14 5-8 SwimOpen   Stockh.  A kval Danielsson
/Johansson
 inbj anm
 PMsss LiveTiming    
  7 FalkenbergRace Falkenbeg Tobias   inbj anm  PM LiveTimingst    
  8 Utmanaren56 Säffle

BCDS

  inbj se start-sidan       
v15 15  Simiadenläger  Säter

 13oy

MSSF
 inbj  SSS ingen        
v16 22 MOELVEN Cup
 Säffle  ABCD    inbj  anm  arr-PM  LiveTiming    
v17                      
Maj
v19 KrHd 10/5   skollov 9-13/5                
v18 lö 5 VÅRSIMIAD13oy Örebro BCD
 Locken  inbj  delt

 PMsss 
 PMarr

LiveTimingst    
   4-6 SpecialOlympics Göteborg  Tobias stuken
     ingen   startl    
v19  to 10  Deje Cup 0-17+
Deje (ABC)?D  

 inbj  
gren

 anm

arrPM 
  PMsss

LiveTimingst    
v20 20                    
 v21 27  RM parasimn.  Södertälje  parasim    inbj delt
   LiveTiming    
Juni   Skollov 5/6  SKOLSLUT 16/6                
v22 2-3 DM/JDM  50m
Eskilstuna    Rogne  inbj

 anm 
  delt

 PMsss
  arrPM
LiveTiming    
v23 7-10 World Series
 & IDM
Berlin   Ludvig            
  10-11       kval  A
             
v24 16-17 Lane4Cup 50m
Mariestad ABCD  Koivumäki inbj   anm PMsss  arrPM  startl    
v25 25  midsommar                  
Juli  Mästerskapssidan»               
v26 29/6-1/7  SUM-SIM 50m  Malmö  Ida  Lithner  inbj  anm

PMsss
  arrPM

LiveTimingst    
v27 4-8 SM/para_
SM/JSM 50m
Landskrona Ivo  Petra Tobias Ludvig  Danielsson
/Johansson
 inbj  anm

 PMsss
  arrPM

LiveTimingst    
  6-8 NUSS ä & y 50m Linköping Hugo
Erik 
 Mulikov inbj  anm
   delt
 PMsss
 arrPM
LiveTimingst    
  30/6-8/7 Vansbrosimn Vansbro                #faf0e6
                       
Aug                      
  13-19/8   EM para Dublin    landslaget            
  30/8-2/9 Läger Älvdalen Älvdalen SM/JSM SUM-SIM DM MSSF +
 förälder
inbj  1/6
bindande
       
17/11 18/11? Simiadenläger Säffle??   MSSF            

Kvaltider»        N= Nils        e = efteranmälning   S= Simlinjen   
*  I Tävlingsprogrammet sättes i efterhand andra tävlingar in, där någon simmare representerar klubben, såsom  landslagsuttagningar och enskilda önskemål. Det är och har alltid varit klubbens policy att klubben anmäler och betalar startavgifter till annan tävling, allt övrigt sköts och betalas dock av den tävlande. Här finns ingen utsedd bokningsansvarig.

Inbjudningar Parasim:  http://www.parasport.se/Idrotter/Simning/Tavling/tavlingsinbjudningar/

Uppdaterad: 16 AUG 2018 19:42 Skribent: GF

Postadress:
Säffle SS - Simidrott
Noltorps Gård
66191 Säffle

Kontakt:
Tel: 0702213441
E-post: This is a mailto link

Se all info

xxxxxxxx